Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εκμίσθωση του Κυλικείου στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Π.Θ. στο Βόλο

Βόλος, 26/ 09/ 2022

ΑΡ. ΠΡΩΤ.: 4347

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εκμίσθωση του Κυλικείου στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Βόλο.

Η Εταιρεία Αξιοποίησης και Διαχείρισης Περιουσίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Ν.Π.Ι.Δ. προκηρύσσει ανοικτό πλειοδοτικό διαγωνισμό, με έγγραφες προσφορές και δυνατότητα προφορικής βελτίωσης μέχρι αναδείξεως του τελευταίου πλειοδότη, για την εκμίσθωση ακινήτου ιδιοκτησίας Π.Θ. που βρίσκεται στο ισόγειο του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Ο διαγωνισμός θα γίνει στις 07.10.2022, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:30 π.μ. (ώρα προσέλευσης 11:15 - 11:30) στα νέα γραφεία μας που βρίσκονται επί της οδού Ιάσονος 62 στον 4ο όροφο, στο Βόλο.

Το μίσθιο περιλαμβάνει ένα κυλικείο εμβαδού 100,00 περίπου τ.μ. που βρίσκεται στο ισόγειο του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, επί της οδού 28ης Οκτωβρίου 78 στο Βόλο (πρώην καπνεργοστάσιο Ματσάγγου).

Η εκμίσθωση είναι τριετής και αρχίζει από την υπογραφή της σχετικής σύμβασης, με δυνατότητα παράτασης της διάρκειάς της, για χρονικό διάστημα δύο (2) ετών κατ' ανώτατο όριο, με κοινή έγγραφη συμφωνία εφόσον το θελήσουν τα συμβαλλόμενα μέρη.

Το μίσθωμα θα καταβάλλεται μηνιαίως και εντός του πρώτου πενθημέρου εκάστου ημερολογιακού μήνα σε τραπεζικό λογαριασμό που θα υποδείξει η ΕΑΔΠ Π.Θ. Σε περίπτωση αναστολής/ διακοπής λειτουργίας κατόπιν εντολής κρατικής αρχής λόγω πανδημίας ή για οποιοδήποτε έκτακτο λόγο θα καταβάλλεται το συμφωνηθέν μίσθωμα εκτός αν ορίζει διαφορετικά ο Νόμος.

Κατώτατο όριο μηνιαίου μισθώματος (τιμή έναρξης της πλειοδοσίας) ορίζεται το ποσό των τριακοσίων ευρώ (300,00 €) πλέον ποσοστού 3,6% τέλος χαρτοσήμου που θα βαρύνει το μισθωτή.

Όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό, πρέπει να καταθέσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά οι ίδιοι ή νόμιμοι εκπρόσωποί τους, μέχρι 06.10.2022, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:30 μ.μ. (τέλος προθεσμίας), στα γραφεία της Εταιρείας Αξιοποίησης και Διαχείρισης Περιουσίας, στη διεύθυνση Ιάσονος 62, 2ος όροφος, 38221, Βόλος. Προσφορές που τυχόν υποβληθούν μετά την παραπάνω ημέρα και ώρα, δεν θα γίνουν δεκτές.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι: α) Αίτηση, β) Δελτίο ταυτότητας, γ) Πιστοποιητικό Ποινικού Μητρώου που εκδόθηκε μέσα στο τελευταίο τρίμηνο προ της ημερομηνίας διεξαγωγής του διαγωνισμού, δ) Αντίγραφο μερίδας αρμόδιου υποθηκοφυλακείου για τον υποψήφιο μισθωτή ή εγγυητή.

Οι τιμές των προσφερόμενων ειδών θα πρέπει να είναι χαμηλότερες από τις τιμές που διατίθενται τα είδη αυτά σε όμοιες επιχειρήσεις της ευρύτερης περιοχής καθώς και να μην υπερβαίνουν τις ανώτατες τιμές πώλησης των προϊόντων σύμφωνα με άρθρο 115 της Υ.Α. με αρ. 91354 ( ΦΕΚ 2983/Β/2017).

Η τελική επιλογή θα γίνει με κριτήριο αφενός μεν τη συμφερότερη προσφορά, αφετέρου θα αξιολογηθεί και η συναφής εμπειρία στο αντικείμενο του διαγωνισμού ή σε συναφή επαγγέλματα και το αξιόχρεο του ενδιαφερομένου. Προηγούμενη εμπειρία του υποψηφίου στην εξυπηρέτηση κοινού σε δραστηριότητες κυλικείων, αναψυκτηρίων, καφέ κ.α. θα ληφθεί υπόψη και μπορεί να αποδειχθεί με την προσκόμιση των σχετικών συμβάσεων ή βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης από πλευράς της αναθέτουσας αρχής ή με την προσκόμιση αντιγράφου της σχετικής άδειας λειτουργίας ή με Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 του συμμετέχοντος στο διαγωνισμό με την οποία θα δηλώνεται η εκμετάλλευση ή μη άλλων κυλικείων ή συναφών επιχειρήσεων και ποιες είναι αυτές ή με κάθε άλλο πρόσφορο μέσο.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει επίσης να γνωρίζουν ότι η εγγύηση για την υπογραφή της μίσθωσης καθορίζεται σε τρία μισθώματα.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στο τηλέφωνο 24210 -74378 (κα Γ. Σιαπάτη).

Αίτηση συμμετοχής

Κατεβάστε σε PDF την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος